Prasa

Integrujące się firmy są doceniane

Data publikacji 25 maj

Przedsiębiorcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw znowu będą mogli się starać o dotacje na tworzenie systemów elektronicznych zapewniających automatyczną wymianę informacji.

"Pozyskanie dotacji unijnej jest wysiłkiem, który w dużej mierze spoczywa na doradcach przygotowujących wnioski.  Pozyskanie dotacji nie oznacza rzeczywistego wpływu środków do firmy. Rozpoczyna się proces ich przyjmowania. Procedury z rozliczaniem dotacji, sprawozdawczością, przeprowadzaniem przetargów, kontrolą, komunikacją z organami wdrażającymi to niemałe zaangażowanie dla przedsiębiorcy, którego codziennością jest tworzenie zysku dla firmy.

Czy nie warto byłoby rozważyć uznania kosztów rozliczenia dotacji za koszt kwalifikowany?  Wówczas, przedsiębiorca nie musiałby budować tej kompetencji wśród swojej załogi. Wg rozporządzenia z dn. 13.08.08 r. wydatkiem kwalifikowanym w działaniu 8.2 PO IG jest m.in. „zakup analiz przygotowawczych oraz usług doradczych o charakterze informatycznym, technicznym, wdrożeniowym, prawnym i innych usług eksperckich związanych z projektem, w szczególności w zakresie reinżynierii procesów biznesowych, reorganizacji przedsiębiorstw, wydzielania funkcji, wydzielania zadań i tworzenia wirtualnych przedsiębiorstw, świadczonych przez doradców zewnętrznych, gdzie usługi te nie mogą stanowić elementu stałej lub okresowej działalności przedsiębiorcy lub być związane z bieżącymi wydatkami operacyjnymi”.

Usługi doradcze o charakterze opisanym w rozporządzeniu nie są tożsame z usługami związanymi z rozliczaniem. Zatem rozliczanie dotacji pozostaje wysiłkiem finansowym lub kompetencyjnym przedsiębiorcy. "

Artykuł na łamach Rzeczpospolitej z dnia 25.05.2012 roku nr 121 

29 Listopad
Copyright © 2022 ABBEYS Sp. z o.o. | Polityka prywatności
Dotacje unijne | Dotacje dla firm | Dofinansowanie dla firm
Autorstwo strony www Adnet Polska

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się