Prasa

Lepiej szkolić niż zwalniać

Data publikacji 26 maj

Przedsiębiorcy, którzy odczuli skutki recesji, będą mogli skorzystać z rządowego programu „Szkolenia zamiast zwolnień".

 

Gazeta Pomorska, 25-05-2006
Tekst: Agnieszka Domka-Rybka
Komentarz: Marta Jasińska, Project Manager w ABBEYS Europejskie Doradztwo Finansowe

 

Będzie on finansowany w ramach unijnego programu „Kapitał Ludzki", który ma na celu zwiększenie zatrudnienia. Umiejętne wykorzystanie funduszy unijnych to szansa na ograniczenie negatywnych skutków kryzysu w Polsce. Zastrzyk finansowy w postaci funduszy unijnych pozwoli utrzymać polską gospodarkę na dobrym poziomie nawet w czasie spowolnienia gospodarczego. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z funduszy unijnych, pomogą swoim firmom przetrwać ten trudny czas, a także poprawić ich konkurencyjność - to z kolei zaowocuje lepszą pozycją firmy, gdy rynek się odbije.

- Fundusze unijne to doskonały sposób finansowania rozwoju przedsiębiorstw - mówi Marta Jasińska, z firmy ABBEYS Europejskie Doradztwo Finansowe. - Początkowo polscy przedsiębiorcy odnosili się do unijnych dotacji nieufnie. Wynikało to przede wszystkim z braku informacji i wiedzy na temat możliwości unijnych programów oraz obawy przed skomplikowanymi procedurami pozyskiwania środków unijnych.

Upowszechnienie korzyści, jakie płyną z wykorzystania środków unijnych, pomoc i wsparcie instytucji publicznych w procesie pozyskania środków unijnych, jak również obecna sytuacja gospodarcza na świecie, zmieniła nastawienie polskich przedsiębiorców do pomocy finansowej z Unii Europejskiej.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do odpowiedniej instytucji. W przypadku przedsiębiorstw lub grup przedsiębiorstw działających na terenie całej Polski, taką instytucją jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Firmy działające w konkretnym regionie powinny zwrócić się do odpowiedniej instytucji w ich województwie (u nas to Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego).

Pierwszym krokiem przedsiębiorcy na drodze do uzyskania unijnej dotacji, jest przygotowanie wniosku o dofinansowanie, opracowanego w oparciu o dokumentację i konkretne wytyczne, opisujące planowany projekt szkoleniowy, w tym: jego cele, grupy docelowe, planowane działania, zakładane rezultaty oraz projektowany budżet. Następnie taki wniosek podlega ocenie formalnej i merytorycznej. Na jej podstawie sprawdzana jest zgodność projektu z wymogami prawa krajowego i unijnego. Podczas oceny merytorycznej projektu bada się jego przydatność, zakładanych odbiorców projektu, potencjał przedsiębiorcy, koncepcje oraz planowany sposób realizacji projektu i jego wydatki.

29 Listopad
Copyright © 2022 ABBEYS Sp. z o.o. | Polityka prywatności
Dotacje unijne | Dotacje dla firm | Dofinansowanie dla firm
Autorstwo strony www Adnet Polska

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się