Prasa

Na fuzje i przejęcia można dostać finansowe wsparcie z Unii

Data publikacji 13 paź

19 września 2007 r. Szeroka dostępność: Finansowanie przejęcia dotacją unijną jest możliwe mimo braku zdolności kredytowej czy braku zabezpieczeń na aktywach przedsiębiorstwa - mówi Anna Misiołek, dyrektor zarządzający z Abbeys Europejskie Doradztwo Finansowe Sp. z o.o.

Puls Biznesu
Wrzesień 19, 2007 r. środa, nr 182 (2437)

Przejęcie innej firmy można sfinansować pieniędzmi unijnymi. To często lepsza metoda niż emisja nowych akcji.

Wiele firm nie wie, że Unia daje pieniądze na fuzje i przejęcia. Zarząd spółki może za nie przejąć kontrolę nad inną firmą, wnosząc np. tylko 30 proc. własnych funduszy.

- Przedsiębiorcy, którzy chcą realizować transakcję poniżej 3 mln euro, mają poważny problem z dostępem do kapitału i źródeł finansowania. Dotacja unijna jest lekarstwem na takie kłopoty - zachęca Anna Misiołek, dyrektor zarządzający z Abbeys Europejskie Doradztwo Finansowe.

Jakie zasady

Żeby sfinansować przejęcie lub fuzję za pieniądze z Unii Europejskiej, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim transakcja powinna mieć cechy tzw. inwestycji początkowej.

- Chodzi o przejęcie środków trwałych bezpośrednio związanych z zakładem, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił. Ponadto przejęcia musi dokonywać firma niezależna. Nie może być to podmiot związany lub zależny. Transakcja musi się odbyć na warunkach rynkowych - mówi Anna Misiołek.

Kolejnym warunkiem jest wybór sposobu przejęcia. Unia sfinansuje transakcję, w której przejmujemy składniki majątku. Nie jest dopuszczalne przejęcie za pieniądze unijne unijnych poprzez nabycie wyłącznie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

Różne progi

Refundacja z Unii może wynieść od 30 do 70 proc. wartości transakcji, zależnie od lokalizacji inwestycji. Małym i średnim firmom można uwzględnić pełne koszty inwestycji w aktywa niematerialne i prawne. Dużym - tylko do 50 proc. całkowitych kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych na projekt.

29 Listopad
Copyright © 2022 ABBEYS Sp. z o.o. | Polityka prywatności
Dotacje unijne | Dotacje dla firm | Dofinansowanie dla firm
Autorstwo strony www Adnet Polska

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się