Prasa

Puls Biznesu - Przejmij upadającą firmę za kasę z Unii

Data publikacji 15 lis

3 października 2007 r. Przedsiębiorcy na zakup innej firmy zdobywają pieniądze z giełdy czy kredytów, ale tańsze może się okazać sfinansowanie takiego planu z UE. Dla gazety Puls Biznesu sprawę wyjaśnia Anna Misiołek, dyrektor zarządzający Abbeys Europejskie Doradztwo Finansowe.

Puls Biznesu
Październik 3, środa, 2007 r. nr 09

Jedna ze skandynawskich spółek zamierza przejąć znajdującą się w upadłości polską firmę z branży papierniczej z zachodniej Polski. Ówczesny dyrektor zarządzający inwestora postanowił zdobyć na ten cel fundusze z Unii Europejskiej.

- Transakcja polegała na przejęciu przez podmiot zewnętrzny masy spadkowej upadającej firmy. Kwalifikowała się do finansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, na lata 2004-06 - wyjaśnia Anna Misiołek, dyrektor zarządzający z Abbeys Europejskie Doradztwo Finansowe.

Mimo, że przejęcie się udało, to przedsiębiorca pieniędzy unijnych nie zdobył.

- Inwestorzy najpierw przejęli fabrykę, a dopiero potem zamierzali ubiegać się o dotację. Przeszkodą w uzyskaniu dofinansowania był też brak podmiotu zarejestrowanego na terenie Polski - mówi Anna Misiołek.

Zasady przejęcia

(...) - Chodzi o przejęcie środków trwałych bezpośrednio związanych z zakładem, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił. Ponadto przejęcia nie może dokonywać podmiot związany lub zależny - wyjaśnia Anna Misiołek.

Transakcja musi się odbyć na warunkach rynkowych. UE sfinalizuje transakcję, w której przejmujemy składniki majątku. Niedopuszczalne jest przekazanie środków na nabycie wyłącznie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.(...)

29 Listopad
Copyright © 2022 ABBEYS Sp. z o.o. | Polityka prywatności
Dotacje unijne | Dotacje dla firm | Dofinansowanie dla firm
Autorstwo strony www Adnet Polska

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się