Prasa

Rzeczpospolita - Generator wniosków

Data publikacji 03 gru

23 października 2007 r. Firmy, które chcą skorzystać ze wsparcia w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki”, mogą już rozpocząć pracę nad przygotowywaniem wniosków w wersji elektronicznej. Dla Rzeczpospolitej - ekspercki komentarz Agnieszki Dudek, zastępcy dyrektora zarządzającego Abbeys Europejskie Doradztwo Finansowe.

Rzeczpospolita
Październik 23, 2007 r., wtorek Nr 1006/248 (7845)

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego udostępniło generator wniosków. Wszystkie osoby, które korzystały ze środków unijnych w latach 2004 – 2006, z podobnym programem już się zetknęły. Wnioski należało bowiem przygotowywać zarówno w wersji elektronicznej, jak i w formie wydruku. Podobnie będzie w latach 2007 – 2013. Składając wniosek, trzeba dysponować wersją elektroniczną zapisaną w dwóch formatach (jako plik XML i PDF) oraz wersją papierową.

Przetestuj przed złożeniem wniosku
Generator wniosków to narzędzie służące do przygotowania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. Program umożliwia zarówno jego tworzenie, edycję, jak i drukowanie. Pojawienie się generatora jeszcze przed wyznaczeniem terminów na składanie wniosków pozwoli potencjalnym beneficjentom dobrze przygotować się do startu w konkursach. Wypełniając wniosek w wersji elektronicznej, można łatwo sprawdzić, czy wszystkie pola zostały wypełnione i tym samym czy dysponujemy wszystkimi informacjami niezbędnymi do przejścia etapu weryfikacji i oceny. Jeżeli własna weryfikacja, której można dokonać dzięki generatorowi (tak zwana walidacja), wypadnie niekorzystnie, będzie jeszcze czas na poprawki i zebranie dodatkowych informacji.
(…)

Jak korzystać
Poruszanie się po aplikacji jest stosunkowo proste. Sam wniosek podzielony jest na sześć części. Trzeba w nich umieścić informacje o projekcie, danych wnioskodawcy, charakterystyce projektu, szczegółowym budżecie, ogólnym budżecie oraz harmonogramie. Jedna z części zawiera również miejsce na oświadczenie wnioskodawcy. Aplikację można wypełniać w dowolnej kolejności, swobodnie poruszając się pomiędzy poszczególnymi polami. W każdej chwili program umożliwia również powrót do elementów już zapisanych i ich edycję. Wyjątki wskazuje sam program. Nie można na przykład wypełniać dalszych części wniosku, jeżeli nie zostanie zaznaczony okres realizacji projektu umieszczony w zakładce „informacje o projekcie”. Wypełnianie wniosku można przerwać w dowolnym momencie i wrócić do niego w wolnej chwili. Aby nie stracić już wprowadzonych danych, należy wniosek zapisać jako plik XML na dysku lokalnym i następnie wczytać go ponownie, gdy powrócimy do wypełniania wniosku.
(…)

Zdaniem eksperta
Agnieszka Dudek, zastępca dyrektora zarządzającego ABBEYS Europejskie Doradztwo Finansowe
Nowe rozwiązanie elektroniczne zostanie zweryfikowane podczas pierwszej rundy aplikacyjnej. Pod dużym znakiem zapytania pozostaje przepustowość serwerów, które będą obsługiwały generator. Prezentowane rozwiązanie informatyczne wydaje się bardziej przyjazne użytkownikowi pod względem zarówno wizualnym, jak i merytorycznym.


Problemem może się okazać całkowite uzależnienie prac na tej aplikacji od Internetu. Przy wprowadzaniu zmian lub kontynuacji pracy jest konieczność tworzenia za każdym razem nowej wersji pliku. Efektywność wypełniania generatora będzie uzależniona nie tylko od sprzętu, jakim dysponuje użytkownik, ale przede wszystkim od łącza internetowego. Prezentowana aplikacja wymaga dostępu do sieci, co spowoduje wykluczenie tej części społeczeństwa, która takiego dostępu nie ma.

29 Listopad
Copyright © 2022 ABBEYS Sp. z o.o. | Polityka prywatności
Dotacje unijne | Dotacje dla firm | Dofinansowanie dla firm
Autorstwo strony www Adnet Polska

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się