Prasa

Ułatwienia w tworzeniu e-gospodarki

Data publikacji 17 lis

Definicja cyfrowej usługi pozwoli firmie zweryfikować, czy jej pomysł ma szansę na dotację

 

Rzeczpospolita
listopad 06, 2008r, czwartek nr 260 (8161)

Tekst: Michał Kołtuniak

 

Komentarz: Marta Jasińska, Project Manager ABBEYS Europejskie Doradztwo Finansowe Sp. z o. o.

Doprecyzowanie definicji e-usługi, zmiany zasad przeliczania tzw. wydatków kwalifikowanych oraz rozszerzenie ich katalogu to niektóre zmiany przewidziane w noweli rozporządzenia w sprawie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej.

Przedsiębiorcy, którzy chcą tworzyć i oferować e-usługi (usługi cyfrowe, elektroniczne) albo prowadzić przedsięwzięcia biznesowe w formie elektronicznej (tzw. B2B), mogą liczyć na dotacje unijne. Przewiduje je program „Innowacyjna gospodarka".

Szczegółowe zasady udzielania takiej pomocy reguluje rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego z 13 sierpnia 2008r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach programu „Innowacyjna gospodarka". W tej chwili trwają prace nad jego nowelizacją.

 

            Z lepszą definicją...

Jedną z proponowanych zmian jest doprecyzowanie definicji e-usługi. Do tej pory nie było jasne, jakie projekty mogą liczyć na wsparcie, a jakie nie. Marta Jasińska z Abbeys Europejskie Doradztwo Europejskie zwraca uwagę, że dotychczas przedsiębiorcom chcącym pozyskać dotację brakowało odpowiedniej informacji, czy mają do tego prawo. Często więc składali wnioski o dotację na usługi niekwalifikujące się do wsparcia.

Nowela nie zmienia wprawdzie samej definicji, ale wylicza usługi, które nie mogą liczyć na wsparcie, czyli nie będą uznane za e-usługi. Przykładowo nie będzie to świadczenie porad prawnych lub finansowych za pomocą poczty elektronicznej, usług wideofonicznych i telefonicznych świadczonych przez Internet oraz dostarczanie towarów, których zamawianie i obsługa zamówienia odbywa się elektronicznie.

            ...i przeliczaniem walut

Korzystny dla przedsiębiorców ma być nowy sposób przeliczania wydatków w obcych walutach. Do tej pory negatywne konsekwencje różnicy kursu pomiędzy pomiędzy dniem faktycznej płatności a dniem księgowania ponosił przedsiębiorca, gdyż tzw. wydatki kwalifikowane pomniejszał o taką różnicę. W proponowanym przepisie będzie się uwzględniać tylko kurs sprzedaży zastosowany przez bank w dniu dokonania płatności.

Kolejną istotną zmianą proponowaną w nowelizacji jest zwiększenie zakresu wydatków, które mogą być refundowane. W projektach dotyczących e-usług będą refundowane również te poniesione na zagwarantowanie prawidłowego wykonania umowy.

            „Co do zasady" można zacząć szybciej

Innym ułatwieniem będzie też umożliwienie rozpoczęcia inwestycji już dzień po złożeniu wniosku o dofinansowanie.

 - Eliminuje to czas bezczynnego oczekiwania na formalne potwierdzenie - wskazuje Marta Jasińska.

Zmorą przedsiębiorców ubiegających się o unijne pieniądze jest bowiem czekanie na możliwość wystartowania z projektem.

Wygląda to w ten sposób, że najpierw trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie, a potem czekać na wydanie dokumentu, w tym przypadku z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, że projekt „co do zasady" może zostać objęty wsparciem. Jeżeli przedsiębiorca rozpocznie inwestycję przed tym terminem, to straci szansę na dotację.

Proponowane rozwiązania znoszą ten wymóg. Wystarczy samo złożenie wniosku. Nie trzeba będzie czekać na wspomniane potwierdzenie.

Warto zaznaczyć, że rozporządzenie trzeba znowelizować, żeby można było dostosować jego przepisy do rozporządzenia KE uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem, tzw. wyłączeniem blokowym (DzUrz UE nr L 214 z 9 sierpnia 2008r.). Tego wymaga od nas Unia. 

29 Listopad
Copyright © 2022 ABBEYS Sp. z o.o. | Polityka prywatności
Dotacje unijne | Dotacje dla firm | Dofinansowanie dla firm
Autorstwo strony www Adnet Polska

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się