Prasa

W Krakowie (nie) zwalniają w przyjazny sposób

Data publikacji 08 lip

Kryzys dla wielu pracowników oznacza pożegnanie się z pracą. Zamiast na bruk zwalniany pracownik może trafić na szkolenie lub na inną posadę. Wiele zależy od pracodawcy i od tego, czy „zwalnia przyjaźnie".

Gazeta Wyborcza Kraków
08-07-2009

Tekst: Aneta Zadroga
Komentarz: Marta Jasińska - Project Manager ABBEYS Europejskie Doradztwo Finansowe Sp. z o.o.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym kwartale tego roku pracę straciło 328 tys. osób. Centrum Badań Opinii Społecznych policzyło, że co trzeci Polak boi się bezrobocia. Co drugi ankietowany uważa, że w jego regionie praca jest trudno dostępna, a 15 proc. jest zdania, że nie ma możliwości żadnego zatrudnienia.

Jak zwalniają krakowskie firmy?

Marta pięć lat spędziła w korporacji finansowej. W lutym objął ją program zwolnień grupowych. - Byłam załamana, w banku kredyt na mieszkanie, niespłacone auto - wspomina. Pracodawca zaproponował jej współpracę na umowę o dzieło. Skierował na szkolenie komputerowe i kurs coachingu. - Pomogło. Dziś etatu nie mam, ale dzięki fuchom i współpracy z dawną firmą zarabiam 50-70 proc. poprzedniej pensji. To ratuje mi życie - mówi. Magda miała mniej szczęścia. Przez ponad dwa lata pracowała w centrum usługowym w Krakowie. Od stycznia miała dostać etat, ale przyszedł kryzys i pracodawca przedłużył starą umowę. Nazwał to jedynie formalnością. - Kryzys minie, dostaniesz etat - usłyszała. Po pół roku straciła pracę.      - Nie dostałam zaległej premii, a ostatniej pensji w terminie. O zwolnieniu dowiedziałam się tydzień przed tym jak wygasała stara umowa - żali się młoda absolwentka UJ-otu. Jak przekonują HR-owcy, w czasach kryzysu można, a nawet trzeba „zwalniać przyjaźnie".

Jak robić to przyjaźnie?

- Utrzymanie pozytywnego wizerunku na rynku pracy powinno być dla pracodawców ważne. Inaczej mogą doprowadzić do strajków, wstrzymywania produkcji, pozwów sądowych i wielkich odszkodowań - podkreśla Marice Delbar, prezeska Start People, agencji pracy i doradztwa personalnego. - Dlatego też przedsiębiorstwa, które przeprowadzają zwolnienia, szczególnie masowe, powinny wziąć pod uwagę realizację programu tzw. przyjaznych zwolnień. Czyli outplacementu, który zalicza się do usług z obszaru pośrednictwa pracy. Cel: zapewnienie ciągłości zatrudnienia zwalnianym pracownikom. Duży nacisk kładzie się na doradztwo zawodowe i pomoc zwolnionemu w decyzji, co chce dalej robić. Koszt projektu outplacementowego z reguły oscyluje wokół miesięcznej pensji danego pracownika. Program nie musi być finansowany wyłącznie przez pracodawcę, można uzyskać wsparcie ze strony Wojewódzkiego Urzędu Pracy Krakowie lub skorzystać z funduszy unijnych. Od marca przy WUP-ie działa punkt informacyjny dla pracodawców. Zagląda tu coraz więcej firm i bezrobotnych, którzy starają odnaleźć się na rynku pracy.  -  Można u nas dowiedzieć się, jak ograniczyć zwolnienia, zapytać o formy pomocy - mówi Andrzej Martynuska, dyrektor WUP-u. - Pomagamy określić kwalifikacje pracowników, podpowiadamy, w jaki sposób daną grupę zwolnionych można wykorzystać czy to w firmie, czy w innym przedsiębiorstwie. Albo jak ich przekwalifikować. - Staramy się też pomagać pracodawcom przy podejmowaniu i wyszukiwaniu alternatywy dla zwolnień. Podpowiadamy, jak wyglądają dzielenie się pracą, telepraca czy zmniejszenie tygodnia pracy- dodaje Włodzimierz Kurdziel, koordynator projektu. Istotnym źródłem finansowania „przyjaznych zwolnień" są fundusze unijne. W 2009 roku na pomoc bezrobotnym Unia przeznaczyła 239 mln zl. W związku z dużą liczbą zwolnień Komisja Europejska poprosiła o pomoc rządy poszczególnych państw członkowskich. Polskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego już planuje wprowadzenie nowego instrumentu wsparcia dla pracodawców „zwalniających przyjaźnie". - Przygotowywane jest rozporządzenie, na podstawie którego przedsiębiorca tracący w wyniku kryzysu gospodarczego pieniądze, będzie mógł otrzymać pomoc w wysokości 500 tys. euro i przeznaczyć ją na projekty outplacementowe - tłumaczy Marta Jasińska z Abbeys, Europejskiego Doradztwa Finansowego.

29 Listopad
Copyright © 2022 ABBEYS Sp. z o.o. | Polityka prywatności
Dotacje unijne | Dotacje dla firm | Dofinansowanie dla firm
Autorstwo strony www Adnet Polska

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się